DR73-6R8-R EATON ELECTRONICS - Inductor wire
Inductor: wire; SMD; 6.8uH; Ioper: 2.55A; R: 43.5mΩ; ±20%; DR
Manufacturer part number:
DR73-6R8-R
TME Symbol:
DR73-6R8-R
EATON ELECTRONICS - logo
Specification
Manufacturer
EATON ELECTRONICS
Type of inductor
wire
Mounting
SMD
Inductance
6.8µH
Operating current
2.55A
Resistance
43.5mΩ
Tolerance
±20%
Manufacturer series
DR
Body dimensions
7.6x7.6x3.55mm
Saturation current
3.12A
Operating temperature
-40...125°C