GCM1885C2A181FA16D MURATA - Capacitor ceramic
Capacitor: ceramic; MLCC; 180pF; 100V; C0G (NP0); ±1%; SMD; 0603
Manufacturer part number:
GCM1885C2A181FA16D
TME Symbol:
GCM1885C2A181FA16D
MURATA - logo
Specification
Manufacturer
MURATA
Type of capacitor
ceramic
Kind of capacitor
MLCC
Capacitance
0.18nF
Operating voltage
100V
Dielectric
C0G (NP0)
Tolerance
±1%
Mounting
SMD
Case - inch
0603
Case - mm
1608
Manufacturer series
GCM
Roll diameter max.
180mm
Operating temperature
-55...125°C