RCS12064R70FKEC VISHAY - Resistor thick film
Resistor: thick film; SMD; 1206; 4.7Ω; 500mW; ±1%; 200V; -55÷155°C
Manufacturer part number:
RCS12064R70FKEC
TME Symbol:
RCS12064R70FKEC
Specification
Manufacturer
VISHAY
Type of resistor
thick film
Mounting
SMD
Case - inch
1206
Case - mm
3126
Resistance
4.7Ω
Power
0.5W
Tolerance
±1%
Operating voltage
200V
Body dimensions
3.2x1.6x0.55mm
Operating temperature
-55...155°C
Temperature coefficient
100ppm/°C
Conform to the norm
AEC-Q200
Roll diameter max.
330mm