UVZ2C100MPD NICHICON - Capacitor electrolytic
Capacitor: electrolytic; THT; 10uF; 160VDC; Ø8x11.5mm; Pitch: 3.5mm
Manufacturer part number:
UVZ2C100MPD
TME Symbol:
UVZ2C100MPD
NICHICON - logo
Specification
Manufacturer
NICHICON
Type of capacitor
electrolytic
Mounting
THT
Capacitance
10µF
Operating voltage
160V DC
Body dimensions
Ø8x11.5mm
Terminal pitch
3.5mm
Tolerance
±20%
Service life
1000h
Operating temperature
-55...105°C
Manufacturer series
UVZ
Operating current
41mA
Height
11.5mm
Diameter
8mm