LGY0.35-BL/WH BQ CABLE - Wire
Wire; H05V-K,LgY; stranded; Cu; 0.35mm2; PVC; blue-white; 300V,500V
Manufacturer part number:
LGY0.35-BL/WH
TME Symbol:
LGY0.35-BL/WH
BQ CABLE - logo
Specification
Manufacturer
BQ CABLE
Type of wire
assembly
Kind of wire
H05V-K, LgY
Core structure
stranded
Kind of core
Cu
Number of cores
1
Core section
0.35mm2
Wire insulation material
PVC
Insulation colour
blue-white
Rated voltage
0.3kV/0.5kV
Operating temperature
-40...105°C
Package contents
200m
Flexibility class
5
Cable external diameter
1.4mm