1.5SMC68A-E3/57T VISHAY - Diode TVS
Diode: TVS; 1.5kW; 64.6÷71.4V; unidirectional; SMC; TransZorb®
Manufacturer part number:
1.5SMC68A-E3/57T
TME Symbol:
1.5SMC68A-E3/57T
Specification
Manufacturer
VISHAY
Type of diode
TVS
Peak pulse power dissipation
1.5kW
Max. off-state voltage
58.1V
Breakdown voltage
64.6...71.4V
Semiconductor structure
unidirectional
Case
SMC
Mounting
SMD
Kind of package
7 inch reel, tape