ATTINY861-20SU MICROCHIP TECHNOLOGY - IC AVR microcontroller
IC: AVR microcontroller; SO20-W; 1.8÷5.5VDC; Ext.inter: 16; Cmp: 1
Manufacturer part number:
ATTINY861-20SU
TME Symbol:
ATTINY861-20SU
MICROCHIP TECHNOLOGY - logo
Specification
Manufacturer
MICROCHIP TECHNOLOGY
Type of integrated circuit
AVR microcontroller
Case
SO20-W
Clock frequency
20MHz
Number of inputs/outputs
16
Number of PWM channels
6
Number of 8bit timers
2
Number of 16bit timers
1
Mounting
SMD
Operating temperature
-40...85°C
Operating frequency
20MHz
Number of external interrupts
16
Memory
0.5kB SRAM 512B EEPROM 8kB FLASH
Number of output compare channels
6
Number of comparators
1
Number of input capture channels
Number of 10bit A/D converters
11
Quantity in set/package
37pcs.
Family
ATTINY
Number of capacitive channels
8
Kind of package
tube
Terminal pitch
1.27mm