DLW05A-12 MEAN WELL - Converter DC/DC
Converter: DC/DC; 5W; Uin: 9÷18VDC; Uout: 12VDC; Uout2: -12VDC; THT
Manufacturer part number:
DLW05A-12
TME Symbol:
DLW05A-12
MEAN WELL - logo
Specification
Manufacturer
MEAN WELL
Type of converter
DC/DC
Power
5W
Input voltage
9...18V DC
Output voltage
12V DC
Output voltage 2
-12V DC
Output current
0.208A
Output current 2
208mA
Mounting
THT
Manufacturer series
DLW05
Body dimensions
50.8x25.4x11.27mm
Efficiency
80%
Operating temperature
-25...71°C
Switching frequency
50kHz
Protection
anti-overload OPP, short circuit protection SCP
Insulation voltage
1kV DC
Number of outputs
2
Dimensions
2"x1"