EEUFC1H181L PANASONIC - Capacitor electrolytic
Capacitor: electrolytic; low ESR; THT; 180uF; 50VDC; Ø8x20mm; ±20%
Manufacturer part number:
EEUFC1H181L
Alternative designations: EEU-FC1H181L
TME Symbol:
EEUFC1H181L
PANASONIC - logo
Specification
Manufacturer
PANASONIC
Type of capacitor
electrolytic
Kind of capacitor
low ESR
Mounting
THT
Capacitance
180µF
Operating voltage
50V DC
Body dimensions
Ø8x20mm
Terminal pitch
3.5mm
Tolerance
±20%
Service life
2000h
Impedance
0.12Ω
Operating temperature
-55...105°C
Manufacturer series
FC
Conform to the norm
AEC-Q200
Height
20mm
Diameter
8mm