EEUFC1H561S PANASONIC - Capacitor electrolytic
Capacitor: electrolytic; low ESR; THT; 560uF; 50VDC; Ø18x15mm; ±20%
Manufacturer part number:
EEUFC1H561S
Alternative designations: EEU-FC1H561S
TME Symbol:
EEUFC1H561S
PANASONIC - logo
Specification
Manufacturer
PANASONIC
Type of capacitor
electrolytic
Kind of capacitor
low ESR
Mounting
THT
Capacitance
560µF
Operating voltage
50V DC
Body dimensions
Ø18x15mm
Tolerance
±20%
Service life
5000h
Impedance
68mΩ
Operating temperature
-55...105°C
Manufacturer series
FC
Conform to the norm
AEC-Q200
Height
15mm
Diameter
18mm