EEUFC1V102S PANASONIC - Capacitor electrolytic
Capacitor: electrolytic; low ESR; THT; 1000uF; 35VDC; Ø16x20mm
Manufacturer part number:
EEUFC1V102S
Alternative designations: EEU-FC1V102S
TME Symbol:
EEUFC1V102S
PANASONIC - logo
Specification
Manufacturer
PANASONIC
Type of capacitor
electrolytic
Kind of capacitor
low ESR
Mounting
THT
Capacitance
1mF
Operating voltage
35V DC
Body dimensions
Ø16x20mm
Terminal pitch
7.5mm
Tolerance
±20%
Service life
5000h
Impedance
29mΩ
Operating temperature
-55...105°C
Manufacturer series
FC
Conform to the norm
AEC-Q200
Height
20mm
Diameter
16mm