ELG-150-54DA MEAN WELL - Power supply switching
Power supply: switching; LED; DALI; 150W; 54VDC; 2.8A; 100÷305VAC
Manufacturer part number:
ELG-150-54DA
TME Symbol:
ELG-150-54DA
MEAN WELL - logo
Specification
Manufacturer
MEAN WELL
Type of power supply
switching
Application
LED
Communictions protocol
DALI
Kind of power supply
LED
Power
150W
Output voltage
54V DC
Output current
2.8A
IP rating
IP67
Body dimensions
219x63x35.5mm
Manufacturer series
ELG DA
Protection
anti-overload OPP, anti-overvoltage OVP, overheating OTP, short circuit protection SCP
Operating temperature
-40...90°C
Electrical connection
wires L N
Lead length
0.3m
Number of outputs
1
Additional functions
active PFC
Efficiency
91%
Power consumption without load
<0.5W