IK1205SA XP POWER - Converter DC/DC
Converter: DC/DC; 250mW; Uin: 12VDC; Uout: 5VDC; Iout: 50mA; SIP; THT
Manufacturer part number:
IK1205SA
TME Symbol:
IK1205SA
XP POWER - logo
Specification
Manufacturer
XP POWER
Type of converter
DC/DC
Power
0.25W
Input voltage
12V DC
Output voltage
5V DC
Output current
50mA
Case
SIP
Mounting
THT
Manufacturer series
IK
Body dimensions
11.68x9.65x6mm
Efficiency
65%
Operating temperature
-40...85°C
Switching frequency
80kHz
Insulation voltage
1kV DC