RSP-2400-48 MEAN WELL - Power supply switching
Power supply: switching; for building in,modular; 2400W; 48VDC
Manufacturer part number:
RSP-2400-48
TME Symbol:
RSP-2400-48
MEAN WELL - logo
Specification
Manufacturer
MEAN WELL
Type of power supply
switching
Kind of power supply
for building in, modular
Power
2.4kW
Output voltage
48V DC
Output current
50A
Number of outputs
1
Body dimensions
278x177.8x63.5mm
Manufacturer series
RSP-2400
Operating temperature
-20...60°C
Electrical connection
terminal block
Protection
anti-overload OPP, anti-overvoltage OVP, overheating OTP, short circuit protection SCP
Efficiency
91.5%