CA30CAF16PAM1 CARLO GAVAZZI - Sensor capacitive
Sensor: capacitive; Range: 0÷16mm; OUT: PNP / NO + NC; Housing: M30
Manufacturer part number:
CA30CAF16PAM1
TME Symbol:
CA30CAF16PAM1
Specification
Manufacturer
CARLO GAVAZZI
Type of sensor
capacitive
Range
0...16mm
Output configuration
PNP / NO + NC
Max. operating current
200mA
Kind of forehead
embedded
IP rating
IP67
Switching frequency max
50Hz
Connection
M12 male
Switch housing
M30
Body material
PBT
Number of pins
4
Manufacturer series
CA30CAF
Sensors features
sensitivity adjustable
Indication
LED
Operating temperature
-30...85°C