EEUFC1A682 PANASONIC - Capacitor electrolytic
Capacitor: electrolytic; low ESR; THT; 6800uF; 10VDC; Ø16x31.5mm
Manufacturer part number:
EEUFC1A682
Alternative designations: EEU-FC1A682
TME Symbol:
EEUFC1A682
PANASONIC - logo
Specification
Manufacturer
PANASONIC
Type of capacitor
electrolytic
Kind of capacitor
low ESR
Mounting
THT
Capacitance
6.8mF
Operating voltage
10V DC
Body dimensions
Ø16x31.5mm
Terminal pitch
7.5mm
Tolerance
±20%
Service life
5000h
Impedance
0.8Ω
Operating temperature
-55...105°C
Manufacturer series
FC
Conform to the norm
AEC-Q200
Height
31.5mm
Diameter
16mm