RM1A23D75 CARLO GAVAZZI - Relay solid state
Relay: solid state; Ucntrl: 3÷32VDC; 75A; 24÷265VAC; RM1; 1-phase
Manufacturer part number:
RM1A23D75
TME Symbol:
RM1A23D75
Specification
Manufacturer
CARLO GAVAZZI
Type of relay
solid state
Control voltage
3...32V DC
Max. operating current
75A
Switched voltage
24...265V AC
Manufacturer series
RM1
Relay variant
1-phase
Body dimensions
44.8x58.2x28.8mm
Switching method
zero voltage switching
IP rating
IP20
Operating temperature
-20...70°C