LYT2002D POWER INTEGRATIONS - IC PMIC
IC: PMIC; AC/DC switcher,LED driver; 90÷308V; Ubr: 725V; SO-8C
Manufacturer part number:
LYT2002D
TME Symbol:
LYT2002D
Specification
Manufacturer
POWER INTEGRATIONS
Type of integrated circuit
PMIC
Kind of integrated circuit
AC/DC switcher, LED driver
Input voltage
90...308V
Breakdown voltage
725V
Case
SO-8C
Manufacturer series
LYTSwitch-2
Mounting
SMD
Operating temperature
-40...150°C
Topology
flyback
Frequency
0.3...85kHz
On-state resistance
20Ω
Power
6W