PSN30-15DP AUTONICS - Sensor inductive
Sensor: inductive; 0÷15mm; PNP / NO; Usup: 10÷30VDC; 200mA; cables
Manufacturer part number:
PSN30-15DP
TME Symbol:
PSN30-15DP
AUTONICS - logo
Specification
Manufacturer
AUTONICS
Type of sensor
inductive
Range
0...15mm
Output configuration
PNP / NO
Max. operating current
200mA
Connection
cables
Lead length
2m
IP rating
IP67
Switching frequency max
0.2kHz
Kind of forehead
embedded
Body dimensions
30x30x53mm
Body material
plastic
Manufacturer series
PSN
Operating temperature
-25...70°C