PSN30-10DN AUTONICS - Sensor inductive
Sensor: inductive; 0÷10mm; NPN / NO; Usup: 10÷30VDC; 200mA; cables
Manufacturer part number:
PSN30-10DN
TME Symbol:
PSN30-10DN
AUTONICS - logo
Specification
Manufacturer
AUTONICS
Type of sensor
inductive
Range
0...10mm
Output configuration
NPN / NO
Max. operating current
200mA
Connection
cables
Lead length
2m
IP rating
IP67
Switching frequency max
250Hz
Kind of forehead
embedded
Body dimensions
30x30x53mm
Body material
plastic
Manufacturer series
PSN
Operating temperature
-25...70°C